1 kwietnia 2021
Co wyróżnia domy kanadyjskie?

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie budynki szkieletowe stanowią około 90% całej zabudowy mieszkaniowej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, gotowe domy kanadyjskie cieszą się rosnącą popularnością również na terenie Europy. Także w naszym kraju tego rodzaju inwestycje szybko stają się atrakcyjniejszą alternatywą dla klasycznych obiektów murowanych. Co sprawia, że Polacy decydują się na drewniane budynki? Odpowiadamy poniżej – sprawdź!

Najważniejsze zalety domów kanadyjskich

Biorąc pod uwagę szeroką gamę walorów, jakimi wyróżniają się całoroczne domki szkieletowe, ich rosnąca popularność nie powinna dziwić. Inwestorzy doceniają szybkość powstawania tego rodzaju zabudowy – nieporównywalną z czasem potrzebnym do wzniesienia i wykończenia tradycyjnego obiektu. Jednak na tym nie kończą się zalety prefabrykowanych budynków z drewna, które przyciągają wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami, niskim kosztem eksploatacji oraz bogatymi możliwościami aranżacji i rozbudowy.

Krótki czas realizacji

Podczas gdy na zbudowanie i wykończenie murowanego obiektu potrzeba nawet 2 lat, domy kanadyjskie mogą być gotowe do zamieszkania nawet po kilku-kilkunastu tygodniach. Wszystko dzięki zaawansowanej metodzie prefabrykacji elementów, w wyniku której ściany i moduły konstrukcyjne łączone są w całość na placu budowy. Wznoszenie całorocznego budynku szkieletowego praktycznie nie wymaga wykonywania prac „mokrych” z wyjątkiem wylewania fundamentów.

Niższe koszty inwestycji

Realizacja gotowego domu drewnianego może być nawet o 1/3 tańsza niż budowa obiektu murowanego o takiej samej powierzchni i parametrach. Na placu budowy od początku do końca działa jedna ekipa, co pozwala obniżyć koszty. Krótszy czas powstawania oraz rodzaj zastosowanych materiałów również wpływają na niższą cenę inwestycji.

Możliwość łatwej rozbudowy

Konstrukcja budynków prefabrykowanych ułatwia ich późniejszą rozbudowę lub zmianę sposobu użytkowania. Nie trzeba burzyć ścian – wystarczy dobudować stelaż, by wydłużyć budynek, rozszerzyć go bądź zmienić jego kształt.

Zdrowy i przyjazny klimat domu kanadyjskiego

Drewno i zastosowane do wykończenia materiały tworzą charakterystyczny mikroklimat wewnątrz budynku. Dobrze wysuszone i prawidłowo zaizolowane bale, deski oraz płyty zyskują odporność na wilgoć, pleśnie i grzyby, co podnosi komfort użytkowania domku.

Energooszczędność

Nie jest tajemnicą, że kanadyjskie domy drewniane są tworzone z myślą o tych, którzy pragną mieszkać ekologicznie i cieszyć się niskimi kosztami eksploatacji. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany budynek szkieletowy może być nie tylko energooszczędny, ale nawet spełniać wymogi budownictwa pasywnego. Dzięki temu użytkowanie takiego obiektu staje się maksymalnie przyjazne dla środowiska, zwłaszcza w połączeniu z nowoczesnymi źródłami energii, jak fotowoltaika, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy systemy rekuperacji.

Jakie jeszcze zalety mają całoroczne domki kanadyjskie?

Powyższe aspekty to jedynie najważniejsze, charakterystyczne walory domów kanadyjskich. Gotowe, prefabrykowane konstrukcje mają o wiele więcej zalet, jednak już wymieniony zestaw dowodzi, że warto zainteresować się tego rodzaju technologią. Niezaprzeczalnym atutem jest także trwałość. Wykonany z odpowiednich materiałów i zgodnie ze sztuką budynek kanadyjski jest równie wytrzymały, co budynek z cegły czy pustaka. Na uwagę zasługuje również szeroka gama gotowych projektów, które można w łatwy sposób dostosować do warunków panujących na działce.

Domy kanadyjskie – zaufaj profesjonalistom!

Warto pamiętać, że budowa domu kanadyjskiego to skomplikowany proces, który wymaga od wykonawcy wiedzy oraz dużego doświadczenia. Ta technologia nie wybacza błędów. Dlatego, jeśli chcesz wybudować budynek szkieletowy, zleć to zadanie ekspertom. FORM-BUD od lat realizuje gotowe, całoroczne domy drewniane na terenie województwa lubuskiego. Dysponujemy bogatą bazą projektów, więc z nami bez przeszkód spełnisz swoje marzenie o ekologicznym, energooszczędnym i komfortowym budynku z drewna!