3 lutego 2021
Czy drewniane domy szkieletowe są energooszczędne?

Współczesne budownictwo w coraz większym stopniu dąży do energooszczędności, co podyktowane jest nie tylko globalną sytuacją klimatyczną, ale również wzrostem świadomości samych inwestorów. Trend budowy obiektów o zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym nie omija również prefabrykowanych domów szkieletowych, zwanych popularnie skandynawskimi lub kanadyjskimi. Czy taki budynek również może być energooszczędny? Odpowiadamy! Sprawdź!

Dom energooszczędny… czyli jaki?

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju normami, za budynki energooszczędne uznaje się takie, które posiadają odpowiednio niski współczynnik zapotrzebowania na ciepło E. Oznacza on roczną ilość energii potrzebną do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni. Dla budynków mieszkalnych powinien on wynosić 120 do 180 kWh/m2/rok. Z kolei dla budownictwa energooszczędnego współczynnik E nie może być wyższy niż 80 kWh/m2/rok. Ważny jest również inny wskaźnik – przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych (U). Aby prefabrykowany dom szkieletowy mógł zostać uznany za energooszczędny, współczynnik U nie powinien być wyższy niż 0,2 W/m2K.

Czy zatem drewniany dom szkieletowy może być energooszczędny?

Oczywiście! Co więcej, takie konstrukcje mogą nawet spełniać wymogi stawiane domom pasywnym, w których zapotrzebowanie energetyczne jest jeszcze niższe niż w przypadku budownictwa energooszczędnego. Aby jednak drewniane domy szkieletowe charakteryzowały się tak dużą samowystarczalnością, niezbędne jest spełnienie kilku istotnych warunków. Pierwszym z nich jest przemyślany projekt budowlany.

Jak zaprojektować dom o niskim zapotrzebowaniu na energię?

Projektując domy szkieletowe pod klucz z zamiarem budowy obiektu energooszczędnego, najlepiej postawić na zwartą bryłę o prostych kształtach. Im bardziej skomplikowany projekt architektoniczny, tym większe ryzyko strat ciepła. Równie ważny jest rozkład pomieszczeń w prefabrykowanym domu drewnianym. Pozwoli on maksymalnie wykorzystać naturalne walory środowiska, takie jak nasłonecznienie lub zacienienie. Przykładowe rozmieszczenie przedstawia poniższa tabela.

Rodzaj pomieszczenia

Rozmieszczenie w budynku

salon, jadalnia, gabinet

usytuowane od strony południowej

przedpokój, pomieszczenia gospodarcze, garderoba

lokalizacja od północy

sypialnia, pokój dziecięcy

usytuowanie od strony wschodniej lub zachodniej

łazienki i pomieszczenie wymagające wyższej temperatury

umiejscowienie w centralnej części domu

Właściwe rozmieszczenie pomieszczeń w domu zapewni maksymalne wykorzystanie dziennego światła oraz ułatwi optymalny rozkład temperatur we wnętrzach.

Odpowiednia izolacja termiczna

Aby prefabrykowany dom szkieletowy spełniał wymogi dotyczące energooszczędności, a nawet budownictwa pasywnego, niezbędne jest wykonanie odpowiedniej termoizolacji zewnętrznej oraz wewnętrznej. Dotyczy to wszystkich przegród w budynku, a więc:

  • ścian,
  • stropów,
  • dachu,
  • posadzek.

Nie zawsze grubość izolacji ma kluczowe znaczenie – dużo ważniejsza jest jakość jej wykonania. Szczególną uwagę należy zwracać na łączenie płyt styropianowych czy arkuszy wełny mineralnej, bo to właśnie w tych miejscach najczęściej powstają mostki termiczne, odpowiadające za utratę ciepła.

Jaka wentylacja do domu kanadyjskiego?

W celu zapewnienia energooszczędności prefabrykowanych domów szkieletowych niezbędne jest instalowanie w nich wentylacji mechanicznej. Rozwiązania grawitacyjne okazują się w tym przypadku mało wydajne. Najlepiej skorzystać z systemu rekuperacji, czyli mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, które może być następnie użyte np. do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Nie należy również zapominać o odpowiednim wykonaniu pionów instalacyjnych – powinny być jak najkrótsze i w miarę możliwości – wspólne dla różnych odbiorników ciepła. Wszystko po to, by miejsc, przez które może uciekać ogrzane powietrze, było w domu jak najmniej.

Pamiętaj, że liczy się jakość!

Gwarantem spełnienia wszystkich wyżej wymienionych wymogów, stawianych energooszczędnym domom drewnianym, jest wybór doświadczonego wykonawcy. Firma FORM-BUD od lat specjalizuje się w kompleksowym realizowaniu prefabrykowanych domów szkieletowych pod klucz na terenie województwa lubuskiego. Wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie, najlepsze materiały oraz wiedzę specjalistów, pomożemy Ci spełnić marzenie o wygodnym, ekologicznym, energooszczędnym domu skandynawskim.