23 grudnia 2020
Formalności do budowy domów szkieletowych

Budowa domu szkieletowego trwa znacznie krócej niż realizacja inwestycji tradycyjnymi metodami. Zanim jednak marzenie o drewnianym, kanadyjskim domku stanie się rzeczywistością, czeka Cię kilka ważnych formalności. Sprawdź, o czym trzeba pomyśleć przed rozpoczęciem realizacji obiektu z drewna!

Wybór działki pod budowę

Znalezienie odpowiedniego terenu pod inwestycję w drewniane domy szkieletowe to niezbędny warunek do budowy lokum skrojonego na miarę Twoich oczekiwań. Przed podpisaniem umowy u notariusza sprawdź, czy zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (jeśli taki istnieje) na działce może stanąć zabudowa mieszkaniowa. Upewnij się również, czy nieruchomość nie jest obciążona długiem, hipoteką lub czy jej własność w żaden inny sposób nie jest ograniczona.

Pamiętaj, że chcąc zlecić postawienie energooszczędnego domu szkieletowego pod klucz, musisz wybrać grunt o odpowiednim stopniu nasłonecznienia – mocno zacieniona ze wszystkich stron działka będzie złą lokalizacją.

Projekt budowlany

Formalności związane z zakupem ziemi masz już za sobą? Czas w takim razie pozyskać projekt budowlany. Możliwości są dwie:

  • dedykowana koncepcja dla Twojej inwestycji,
  • gotowy plan dostosowany do warunków działki i Twoich indywidualnych potrzeb.

Zaletą projektu skrojonego „na miarę” jest większa swoboda planowania i wyboru dostępnych rozwiązań. Wadami – wyższy koszt, związany z koniecznością projektowania domu od zera oraz dłuższy czas oczekiwania.

Z kolei drugie rozwiązanie nakłada pewne ograniczenia, jeśli chodzi o konstrukcję domu szkieletowego, układ pomieszczeń, technologie czy materiały. Jednak jest tańsze, a jego przygotowanie nie trwa tak długo. Dodatkowo większość firm budujących drewniane domy szkieletowe pod klucz dysponuje bogatą bazą gotowych projektów, z której bez problemu wybierzesz optymalną propozycję dla siebie.

Pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót

Mając wybrany projekt, możesz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Kiedy jego uzyskanie jest konieczne? Gdy zamierzasz sfinansować inwestycję w dom drewniany kredytem lub, jeśli przewiduje się oddziaływanie obiektu na sąsiednie działki, np. poprzez emitowanie hałasu, zanieczyszczenie czy zacienienie terenu.

Pozwolenie na budowę wymagane jest również w sytuacji, gdy działka znajduje się na terenie objętym ochroną przyrody – urząd może nie wyrazić zgody na inwestycję, jeśli mogłaby ona negatywnie wpłynąć na środowisko.

Ile będziesz musiał czekać na uzyskanie pozwolenia? Czasami trwa to nawet ponad 2 miesiące. Dlatego sprawdź, czy w przypadku Twojej inwestycji nie wystarczy zgłoszenie robót budowlanych w wydziale architektury, budownictwa (lub podobnym) we właściwym dla miejsca budowy starostwie powiatowym. W ten sposób znacznie skrócisz czas oczekiwania na rozpoczęcie realizacji drewnianego domu szkieletowego.

Jakich dokumentów jeszcze potrzebujesz?

To niestety nie koniec formalności związanych z budową domu z drewna. Oprócz projektu budowlanego oraz pozwolenia na budowę niezbędne będą jeszcze:

  • decyzja o warunkach zabudowy wydana przez lokalny samorząd – jeżeli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
  • oświadczenie o kompetencjach projektanta oraz zaświadczenie o jego przynależności do odpowiedniej izby architektów budowlanych,
  • potwierdzenie uiszczenia dodatkowej opłaty w przypadku, gdy budynek lub jego część ma być przeznaczony na działalność zarobkową.

W zależności od specyfiki inwestycji może ona wymagać dodatkowych dokumentów i formalności. Po ich załatwieniu czas na wybór firmy, która pomoże spełnić Twoje marzenie o kanadyjskim, drewnianym lokum. Praktyka pokazuje, że budowę takiego obiektu warto zlecić specjalistom z odpowiednim doświadczeniem.

Domy szkieletowe pod klucz – zaufaj ekspertom!

FORM-BUD stawia domy szkieletowe pod klucz w województwie lubuskim oraz okolicach, korzystając z nowoczesnych, energooszczędnych technologii i materiałów. Wiele lat w branży, wiedza oraz wsparcie na każdym etapie inwestycji sprawiają, że bez żadnych obaw możesz powierzyć nam budowę swojego wymarzonego mieszkania. Skontaktuj się już dziś!