15 marca 2021
Jak wykończyć dom drewniany?

Prefabrykowane, drewniane domy szkieletowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Inwestorzy doceniają liczne korzyści, płynące z wyboru tej technologii, takie jak krótki czas realizacji, niskie koszty oraz energooszczędność i ekologiczny nurt budownictwa z drewna. Jednocześnie gotowe, skandynawskie lub kanadyjskie domki oferują wszystkie wygody charakterystyczne dla budynków murowanych. Szeroka gama dostępnych wykończeń i materiałów pozwoli Ci urządzić Twój wymarzony wariant szkieletowy na wiele sposobów. Nie wierzysz? Sprawdź!

Wnętrze nie musi być drewniane… ale może!

Wiele osób sądzi, że skoro konstrukcję obiektu stanowią belki, bale oraz deski, to z pewnością wewnątrz tak właśnie będą wyglądały pomieszczenia. Tymczasem, całoroczne domki drewniane kanadyjskie lub skandynawskie wcale nie muszą wyglądać jak obiekty letniskowe, które znamy z wypoczynku w górach lub nad mazurskimi jeziorami. Architekci proponują bogatą gamę rozwiązań aranżacyjnych, jednak swój wymarzony, unikatowy wystrój równie dobrze możesz zaprojektować samodzielnie.

Szkieletowy domek z drewna od wewnątrz możesz otynkować, pomalować, wytapetować, wyłożyć płytami gipsowo-kartonowymi lub dowolnymi, innymi okładzinami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na gotowe drewniane ściany położyć również płytki ceramiczne lub pokryć je dekoracyjnym szkłem. Dowolność aranżacji pozwala wykończyć budynek na wszystkie sposoby, znane z lokali murowanych.

Oczywiście ściany w domu kanadyjskim mogą także zachować swój tradycyjny wygląd. Rozwiązanie takie z pewnością zadowoli wszystkich tych, którzy decydują się na całoroczne domki drewniane, ceniąc ich naturalny, ekologiczny charakter. Drewno na ścianach ociepli wnętrze, nadając pomieszczeniom bardziej przytulnego wyglądu.

Współczesne trendy w wykańczaniu budynków szkieletowych często łączą wiele dostępnych możliwości aranżacyjnych. Dzięki temu powstają oryginalne i bardzo efektowne dekoracje zestawiające drewno z innymi materiałami wykończeniowymi, np. ceramiką czy tynkiem strukturalnym.

Jakie dekoracje na drewnianą ścianę?

Dowolność aranżacji to bez wątpienia jeden z głównych atutów budownictwa skandynawskiego. Jednak wykończenie gotowego domu szkieletowego pod klucz należy przemyśleć i zaplanować już na etapie projektowania całej inwestycji. Dlaczego? Jeśli zdecydujesz się pokryć ściany cięższymi dekoracjami, np. wieszając na nich dzieła sztuki o sporej wadze, drewnianą konstrukcję trzeba będzie odpowiednio wzmocnić. Podobnie w przypadku zamiaru ozdobienia ścian kamiennymi okładzinami. Lżejsze przedmioty i dodatki, np. ramki ze zdjęciami, obrazy czy telewizor o standardowej wadze, nie będą wymagały dodatkowych umocnień.

Nowoczesny, klasyczny, skandynawski – każdy styl pasuje do domu kanadyjskiego!

Prefabrykowane, drewniane domy kanadyjskie można urządzać na wszystkie sposoby. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie naturalnych walorów drewna konstrukcyjnego i zaaranżowanie wnętrz w stylu prowansalskim bądź rustykalnym. Wówczas deski, legary oraz bale staną się integralnym elementem wystroju, doskonale komponując się z pozostałymi dekoracjami.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby swój wymarzony dom skandynawski lub kanadyjski urządzić w stylu klasycznym, minimalistycznym, a nawet glamour czy tak modnej ostatnio stylistyce boho. Kreatywność projektantów nie zna granic, a ciekawy pomysł wsparty odpowiednim projektem i solidnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, pozwolą spełnić marzenie o jedynej w swoim rodzaju aranżacji domku z drewna.

Budynki drewniane w lubuskim – zaufaj fachowcom!

FORM-BUD to firma z wieloletnią tradycją, jeśli chodzi o gotowe domy kanadyjskie oraz skandynawskie realizowane na terenie województwa lubuskiego i nie tylko. Budujemy zarówno domki letniskowe, jak i całoroczne – drewniane pod klucz. Zapewniamy doradztwo oraz pomoc w dostosowaniu projektu do warunków panujących na działce. Wiedza, doświadczenie, znajomość nowoczesnych technologii oraz korzystanie z najwyższej jakości materiałów czynią nas godnym zaufania partnerem, któremu bez obaw możesz powierzyć budowę domu z drewna. Skontaktuj się już dziś!