Form Bud – drewniane domy kanadyjskie oraz płyty fundamentowe
Aby zapewnić Państwu kompleksową obsługę w ofercie posiadamy również specjalistyczne roboty betoniarskie oraz zbrojarskie.
FACHOWO WYKONUJEMY PŁYTY FUNDAMENTOWE ORAZ FUNDAMENTY TRADYCYJNE.
OD PROJEKTU PO REALIZACJĘ.

Płyty Fundamentowe – dlaczego warto?

Płyty fundamentowe to bardzo powszechna technologia posadowienia budynków i nie tylko na zachodzie Europy oraz Skandynawii. Na szczęście w Polsce staje się też bardzo popularna i zyskuje rzesze coraz to liczniejszej grupy inwestorów. Dlaczego więc warto przemyśleć taką opcję ?
Przede Wszystkim płyty fundamentowe to:

 • Krótki czas budowy płyt – zazwyczaj kilka dni.
 • Idealne rozwiązanie na słabe grunty.
 • Styropianowe elementy brzegowe oraz układane na zakładkę warstwy izolacji poziomej powodują, że powstaje doskonała izolacja fundamentów.
 • Możliwość wykonania w płycie ogrzewania podłogowego
 • Równomierne rozłożenie obciążeń.
 • Idealne rozwiązanie przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych.
 • Dalece zaawansowany efekt końcowy inwestycji, umożliwiający układanie bezpośrednio na płycie wykończenia podłogowego: kafle, panele, deski itp.

Możliwości wykonywania płyt fundamentowych są bardzo duże. Od Płyt fundamentowych grzewczych po pasywne i energooszczędne. Do wykonywania płyt fundamentowych używa się również szerokiego zakresu materiałów takich jak:

 • Styropian,
 • Styrodur.

Co to jest styrodur?

Materiał ten składa się ze spienionego polistyrenu, a potocznie mówimy na niego styrodur. Co to jest i do czego służy? Polistyren ekstrudowany to rodzaj materiału, który wykorzystuje się głównie do izolacji termicznej różnorodnych powierzchni. Dzięki specyficznej, bardzo ścisłej strukturze, składającej się z niewielkich komórek, wykazuje on wysokie właściwości termiczne. Z tego powodu jest uważany za bardziej skuteczny w ocieplaniu niż np. styropian czy wełna mineralna. Dodatkowo z zewnątrz jego powierzchnia jest gładka, co stanowi jego ogromny walor estetyczny i ułatwia wkomponowanie go w otoczenie.

Styrodur – właściwości polistyrenu XPS, które warto docenić

Polistyren ekstrudowany XPS to uniwersalny materiał budowlany, który, jak już wspomnieliśmy, wykorzystywany jest głównie do ocieplania różnorodnych powierzchni oraz ich ochrony przed wilgocią. Warto mieć w swoim domu styrodur, właściwości którego naprawdę trudno przecenić. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych cech tego materiału termoizolacyjnego – każda z nich ma bardzo praktyczne zastosowanie i sprawia, że styrodur sprawdza się w wielu naprawdę wymagających sytuacjach.

Styrodur – właściwości ekologiczne

Istnieje jeszcze jedna, mniej praktyczna, ale za to dla wielu bardzo ważna cecha, którą może pochwalić się styrodur. Co to jest? Chodzi o tzw. samogasnące właściwości. W praktyce oznacza to, że materiał nie podtrzymuje ognia, a w przypadku działania bardzo wysokich temperatur topi się i ulega zwęgleniu. Cechy te sprawiają, że polistyren ekstrudowany możesz w całości poddać recyklingowi – nie musisz więc obawiać się np. o to, że gdy wyrzucisz nadmiar materiału, przyczynisz się do nieodwracalnego zaśmiecania środowiska. To dobra wiadomość dla osób starających się żyć ekologicznie i dbających o bezpieczeństwo planety.

Najważniejsza cecha, którą ma styrodur. Co to jest?

Jak większość materiałów budowlanych, polistyren ekstrudowany ma mnóstwo różnorodnych właściwości, z czego każdą z nich możemy wykorzystać w inny sposób. Pierwsza i najważniejsza cecha, którą posiada styrodur – współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) – wynosi ok. 0,030 – 0,034W/(m2K) w zależności od tego, jakiego rodzaju jest płyta XPS. Przyczynia się do tego przede wszystkim zamknięty układ przylegających do siebie komórek, które składają się na strukturę polistyrenu ekstrudowanego. Dzięki temu materiał idealnie nadaje się do ocieplania budynków i przestrzeni, które wystawione są na szczególne działanie niskich temperatur i innych trudnych warunków atmosferycznych.

Kruszywo ze szkła piankowego

Tłuczeń szkła piankowego nazywany także kruszywem szkła piankowego lub tłuczniem/kruszywem szkła spienionego to lekkie, izolujące termicznie oraz przenoszące obciążenia kruszywo wytwarzane w 100% z odpadu szklanego. Materiał znajduje swoje zastosowanie głównie jako podbudowa pod płyty fundamentowe (jako warstwa termoizolacyjna, drenażowa oraz stabilizująca), jako izolacja podłóg budynków wielkopowierzchniowych oraz jako lekkie kruszywo odciążające stropy (np. garaży podziemnych).

Szkło piankowe jest:

 • Izolujące termicznie: bryły posiadają strukturę zamknięto-komórkową, o licznych zamkniętych porach, w których znajduje się powietrze – to właśnie dzięki takiej strukturze materiał wykazuje świetne właściwości izolacyjne.
 • Przenoszące obciążenia: odpowiednie zagęszczenie stabilizuje warstwę.
 • Drenujące i zarazem nie podciągające wody: bryły pozostają suche, przestrzenie między nimi pozwalają na odpływ wody; warstwa tworzy barierę antykapilarną.
 • Odporne: na kwasy, zasady, bakterie, mróz, starzenie, gnicie, wilgoć oraz gryzonie.
 • Przyjazne środowisku: ponieważ surowcem jest uzyskane w procesie recyklingu szkło, produkt wykazuje wyśmienity bilans energetyczny. Nie wydziela, ani nie oddaje do gruntu żadnych szkodliwych substancji.
 • Lekkie: ciężar nasypowy, ok. 150kg/m3, jest kilkanaście razy niższy od konwencjonalnego kruszywa.
 • Niepalne: szkło się nie pali. Klasa niepalności A1.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU DOBORU ODPOWIEDNIEGO ROZWIĄZANIA DLA TWOJEJ BUDOWY!
U NAS WYCENA PŁYTY FUNDAMENTOWEJ NIC NIE KOSZTUJE!